Sun Protection/Güneşten Korunmak

Scroll down for English…

Güneşten korunmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz herhalde. Nasıl olduğuna bir kaç terimi açıklayarak başlayalım.

UVA Işınları: Bu ışınlar bulutlardan geçebildikleri için hava durumu ne olursa olsun bize ulaşırlar. Bunlar yaşlandıran ve cilt kanseri riskini artıran ışınlardır.

UVB Işınları: Bulutlardan veya camlardan geçemeyen bu ışınlar güneşin en kuvvetli olduğu öğle saatlerinde en güçlüdürler. Yaşlandırmasalarda yanıklara ve cilt kanserine yol açabilirler.

Güneş koruma içerikleriyse iki ana tipe ayrılır:Mineral(veya fiziksel) ve kimyasal.

Güneş kremleri genelde ikisinden de biraz içerebilir ama ana maddeleri (içerik listesinde ilk sırada olanlar) hangi kategoriye ait olduklarını belirtir.

Mineral güneş koruyuclar minik beyaz minerallerden oluşur. UV ışınlarını yansıtarak ve dağıtarak bloke ederler. Sanki cildinize sürekli plaj şemsiyesi tutuyormuşsunuz gibi. Bunları cilt rutinizin son adımı olarak uygulayabilirsiniz. 

İsimleri: zinc oxide & titanium dioxide

Kimyasallara gelince konu biraz daha karışık. Organik karbon bazlı kimyasal koruyucular UV ışınlarını emerek içlerinde ısı enerjisine dönüştürürler. Siyah kumaşların güneşte ısınması gibi diyebiliriz. Bunlar nemlendiricinizden önce uygulanmalı çünkü bu reaksiyonun oluşması için ürün direk olarak cilde temas etmeli. Ancak serumunuz çok ince yapıdaysa güneş kreminizin çalışmasını engellemez. Kullandığınız tüm ürünler güneş kreminizden daha ağır yapıdaysa, önce güneş kreminzi uygulamakta fayda var. Uyguladıktan 20-30 dakika sonra korumaya başlar.

 

Bunlar avobenzone, oxybenzone (zone ile biten) ve mexoryl, octinoxate, octisalate, homosalate gibi güneş koruyucuların karışımından oluşurlar.

Eğer mağazada elinize aldığınız güneş kreminin önünde 50 faktör yazıyor ancak arkasında bu içeriklerden hiç biri yazmıyorsa, onu yerine bırakın 😉

PA: UVA ışınlarına karşı koruma oranı, yanında ne kadar artı + olursa koruma o kadar yüksektir.

SPF: UVB ışınlarından koruma sağlayan faktör. Basitçe, yanmadan ne kadar süre güneşte kalabileceğinizi belirler. Korunmuş ciltte yanma oranı ölçülerek belirlenir.Aynı zamanda SPF rakamlarının koruması katlanarak artmaz, örneğin SPF 15 ışınların yüzde 93 ünü engellerken SPF 30 yüzde 98 ini engeller.

Üst üste koruma içeren ürünler kullanmak korunma derecesini artırmaz örneğin spf 15 içeren krem üzerine spf 30 içeren bb krem sürünce spf 45 korunmuş olmazsınız. sürdüğünüz en yüksek korumaya sahip olan ürünün korumasına sahip olursunuz yani bu durumda spf 30’a. Ancak üst üste spf içeren ürün kullanmanın bir zararı yoktur.

Işınları ısıya çeviren kimyasal koruyucular bunu yaparken tükenirler. Yani krem yüzünüzden silinmesede içinde yüzünüzü koruyan minik adamcıklar yoruluyorlar gibi düşünebilirsiniz.

Fiziksel koruyucular ise koruyucu bir perde gibi çalıştıklarından onlar daha uzun koruma sağlarlar. Aynı zamanda hassas ciltler için daha uygunlar ve iritasyon yaratma ihtimali daha düşüktür. Ciltte daha beyaz görünmeye meyillidirler.

Yinede fiziksel kremleride bir kere sürdünüz bitti olmuyor malesef, özellikle güneşli bir ortamdaysanız bir kaç saatte bir kesinlikle tekrar uygulamak gerekiyor. Aynı zamanda geceleri hiç makyaj yapmamış olsanız bile gerçekten iyi bir temizleyiciyle güneş kreminizi çıkarmanız gerekiyor.

We all know that we need to protect our skin from the sun by now. Let’s start by clarifying some technical terms.

UVA Rays cause wrinkles and old-looking skin, as well as melanomas (skin cancer). They can pass through windows and clouds no matter the weather.

UVB Rays: It causes sunburns and skin cancer, but it can mostly be blocked by glass and clouds. It’s strongest in summer, and in the middle of the day. They can also cause melanoma.

Sunscreens also divide into two categories: chemical and physical (or mineral)

Sunscreens usually contain a bit of both but the first few ones on the ingredient list defines which category it belongs to.

Mineral protectors are like tiny white beads that reflect and diffuse the rays. Think of it as holding an umbrella on your face. These can be used as the last step of your skincare routine.

They’re called: zinc oxide & titanium dioxide

It gets a bit more complicated when it comes to chemical sunscreens because these turn the rays in to heat instead of reflecting them. You can think of this like when you wear black, it gets warm under the sun, something like that. But in order for this process to start, the product needs to be directly in contact with your skin. So we can’t use this as a last step like mineral protections. We need to apply them as the first thing in our routine. As this is a process these need to be applied 20-30 mins before sun exposure for them to start working.

These are called avobenzone, oxybenzone (ends with zone) ve mexoryl, octinoxate, octisalate, homosalate

If a sunscreen you picked up in the shop doesn’t have any of these in the ingredients list, put that product down and move on 😉

PA is protection against UVA rays so the more plus signs it has the more protection it provides

SPF is the factor that protects against UVB rays. It determines how long you can stay under the sun without getting burned. Also, SPF factors don’t go up by doubling the protection, for example SPF 30 doesn’t protect you double the protection of a SPF 15. SPF 15 blocks 93% of the rays and SPF 30 blocks 97%.

Applying products with sun protection on top of each other doesn’t increase the actual protection rate. For example you won’t get to SPF 45 when you use a SPF 15 moisturizer and SPF 30 BB cream. However applying them on top of each other doesn’t cause any harm.

Chemical sunscreen agents that work by turning UV radiation into heat, get used up in doing so. So even if you don’t actually take it off they stop protecting your skin.

As physical protectors work as a curtain over your skin they last longer. They are also better for sensitive skin as they’re less likely to cause irritation. They tend cause that white look on the skin.

Anyhow, you still need to reapply these too, especially in warmer climates. You also need to remove your sunscreen thoroughly even if you don’t have any makeup on.

8 Comments Add yours

 1. Ünal says:

  Bloğunuz harika olmuş.

 2. Banu says:

  Fiziksel güneş korumaların üzerine fondöten uyguladığımızda onların iş görmelerini engellemiş mi oluyoruz? Örneğin şu güneş kremi, içeriğinde üst sıralarda bulunan titanium dioxide sebebiyle fiziksel (mineral) filtre sayılıyor sanırım:
  https://www.cyrene.com.tr/gunes-koruyuculari/gunes-kremi-spf50.html

  Bunu sürüp üzerine fondötenimi uyguluyorum. Acaba yanlış mı yapıyorum?

  1. ecetargit says:

   Hayır koruyucu krem üzerine herhangi bir makyaj uygulamak koruyuculuğu azaltmaz. Videoda dediğim gibi, koruyucunuz üzerine spf içeren makyaj uygulamak tüm yüzünüze eşit bir uygulama yapmış olma ihtimalinizi artırır.

 3. Tamilla says:

  Gunes kremi onere bilirmisiniz?

 4. Ed says:

  Benim kullandığım neredeyse tüm güneş koruyucular beyaz kapalı komedonlara yol açtı yüzümde 😔 Daylong ultra face gelfluid La Roche anthelios ac fluid mat solante pigmenta gibi ürünleri uzun süre denedim ve cildimi temizlemeden asla uyumuyorum bu komedonlara yok açmayan bir güneş kremi öneriniz var mıdır acaba

  1. ecetargit says:

   Videoda 3 adet memnun oldugum krem onderdim…

 5. merve says:

  merhaba,
  hamilelikte mineral korumalı güneş koruması mı kullanılması gerekir ?
  önerin var mı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *