Classic Chic Smokey Eye

Cilt Hikayem videomda yüzümdeki makyaj en çok sorduğunuz makyajlardan biri oldu. Bu makyaj aslında benim şık bir yere giderken hoş abartısız bir makyaj istediğimde hep yaptığım makyajım. Küçük göz şeklimden dolayı tüm göz kapağımın üstlerine doğru ne kadar dumanlar farlar uygulasam bile görünmediğinden (ve kendime yakıştırmadığımdan) bu benim “klasik dumanlı makyaj”ım gibi bir şey oldu 🙂 Kirpik diplerinden yukarıya doğru dağıtarak o “dumanlı” görünümü elde ediyorum. Oldukça zamansız her yaşa, etkinliğe uygun.
Bu videoyu böyle farklı bir editle hazırladım, umarım hoşunuza gitmiştir. Yorumlarınızı bekliyorum. Sevgiler!

*ürün listesi ve alabileceğiniz linkleri videonun atlındaki açıklama kutusunda bulabilirsiniz.

My makeup in my Skin Story video was one the most requested make up looks. It’s actually my go-to look when I know I’m going somewhere chic and I want to look put together but not over the top. It’s sort of a smokey eye but because of my eye shape even if I apply a tons of shadow on my eyelid, it just doesn’t show. So I started doing this technique where I focus the color at the eyelash roots and blend from there, giving a slightly smokey effect.

I prepared this video with a different way of editing style. I hope you liked it, let me know in the comments. Lots of love!

*you can find the list of products with link to purchase them in the description box under the video.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *