Cilt Bakımıyla İlgili Doğru Sandıklarınız

Nefes Alan Cilt: Cildimizin ana işlevi dış etkenlerin vücudunza girmesini engellerken, ihtiyacı olan maddelerin çıkmasını engellemektir.Cildin oksijen alması gözenekler vasıtasıyla yapmaz, yani bu akciğerler ile aldığımız nefesten farklıdır. Bu mekanizması havayla direk kontakta olmaya ihtiyaç duymaz. Yani yüzünüzdeki krem, yağ hatta makyaj bile “oksiyen alımını” engellemez. Cildinizi boğmaz. Fondöten cildinizin oksijen almasnı engellemez, cilt tarafından emilmesi mümkün değildir. İnsanların cildin nefes almasından bahsettiğini duymak beni güldürüyor. Cildime nemlendirici sürdüğüm anda gözeneklerimin ağızlarını açıp “havaaaa” diye bağırdıklarını hayal ediyorum. (gülmekten ağlayan emoji)

Aslında kozmetik markalarının “cildinize hava aldırır” gibi pazarlama odaklı cümlelerini anlıyorum. Ürünün ağırlık hissi yapmadığını komodejonik içerik içermediğini söylemeye çalışıyorlar. Ama bence bu cümleyi kullanarak bir çok kafa karışıklığına yol açıyorlar.

Tabiki her akşam yatmadan makyajınızı çıkarmak önemli çünkü makyaj yapmamış olsanız bile günün yüzünüzde bıraktığı kiri temizlemek sivilce ve siyah nokta oluşumunu engelleyecektir.

Cildin ne gibi durumlarda oksijen alabileceğine dair bir araştırma: “Thus, skin absorbs appreciable amounts of O2 from O2-infused water. “http://goo.gl/GW8Hvy

Cilt Yorulur: Cildin yorulması diye bir şey de yok. Özellikle cilt bakım ürünleri kullanmaktan cildi yormak gibi şeyler duyuyorum, bu mümkün değil. 

Cildin yorgun görünmesi ise bambaşka bir şeydir bu genellikle cildin nem kaybından dolayı olur, bunu doğru cilt bakımı ürünleriyle destekleyebilirsiniz. Her gün makyajınızı temizleyip serumunuzu kreminizi uygularsanız hiç bir problemle karşılaşmazsınız.

Eğer kullandığınız belli bir ürün cildinizde istenmeyen etkiler yapıyorsa, bu tüm kozmetik ürünlerinin zararlı olduğu anlamına gelmez. Yüksek ihtimalle içeriklerinde bulunan bir maddedin sizin cildinizle anlaşamadığını gösterir. 

Parabenlerhala tek başına en güvenli koruyucu içeriktir. Örneğin bir ruju senelerce kullanıp enfeksyon kapmamanızı bunlara borçlusunuz. Alternatif olarak kullanılan içerikler ya tek başlarına parabenler kadar koruyucu olamıyor, ya da iritasyona sebep olabiliyorlar. Bu nedenle ürünü mikrop ve bakterilerin oluşmasından korumak için markalar bir kaç farklı koruyucu içeriği karıştırmaktadır, ve bu her zaman yüzde yüz koruma sağlamamaktadır. İlerde bu içeriklerden bahsedeceğim.

Parabenlerin kanser yaptığını kesin olarak gösteren herhangi bir bilimsel çalışma da bulunmamaktadır. Tabiki imkan varsa uzak durmayı tercih edin, özellikle içerik listesinin ilk sıralarında olmamasına kesinlikle dikkat edin ama bir ürünün içerikleri hakkında hiç bir şey bilmeden “ayyy paraben” diye arkanıza bakmadan kaçmak pek mantıklı olmayabilir. Parabenlerin yaygın olarak kullanılmasının sebebi hem uygun fiyatlı bir içerik olması hemde etkili koruma sağlamasıdır. Eğer kozmetik ürünlerinizi buzdolabında saklamaya başlarsanız koruyucusuz ürünleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak özellikle duşta, nemli ve sıcak ortamlarda bıraktığınız ürünlerin koruyucu yoksa bakteri üretme ihtimali yüksektir.

Avrupa’da bağımsız bilim adamları tarafından oluşan komitenin parabenlerle ilgil duruşu: http://goo.gl/Umf6Gn

FDA’in duruşu: http://goo.gl/DwuUIA

European Commision’da bilim adamları deney sonuçları http://goo.gl/vbjn6B

Sivilce Üzerine Diş Macunu: Evet kolayımıza gelebilir ve bazen işe yarayabilir. Ancak cildinizi çok hassaslaştırabilir hatta yanma derecesine getirebilir. Siz yine salisilik asitten vazgeçmeyin derim.

Kremler Tüylenme Yapar: Kremler ve yağlar tüylenme yapmaz. Böyle bir şey mümkün değil. Çünkü kıl köklerini besleyemezler. Kıllanma ancak hormonal problemlerden, polikistik over sendromundan veya kullandığınız ilaçlardan kaynaklanabilir. 

Kreminizin de yüzünüzdeki tüylenmeye katkısı olabilmesi (!) için en az 1 yıl düzenli kullanmanız gerek. Lütfen bu kremi bir haftadır kullanıyorum yüzüm kıllandı demeyin 🙂 Kıl kökü, kanınızdaki erkeklik hormonu (testosteron) fazlalaşınca büyümesini hızlandırır ve E-A vitaminli kreminizin genelde günahı yoktur.

4 Comments Add yours

 1. Gamze says:

  Gerçekten bilgi katan bilimsel bir yazı olmuş. Katkınız için çok teşekkür ederim.

 2. Nazlı says:

  harika olmuş

 3. sümeyye says:

  süper teiekkürler

 4. Büşra Boz says:

  Parabenler çok zararlıdır. Evet mikroorganizmaların üremesini engeller fakat özellikle kadınlarda hormon dengesini alt üst eder. Östrojen gibi davranır.

  Yağlar, kremler kıllanma yapabilir. Bunun sadece hormonlarla alakası yoktur. Mesela daha geçen gün c vitamini ve hyaluronic acid serumu aldım sadece 3 gün kullandım ve tataam yüzümdeki tüyler arttı. İçeriğine baktım tatlı badem yağı var. Keza Bebak markasının acı badem yağlı makyaj sütünü de kullanan birkaç kişiden tüylenme şikayeti aldım. Velhasıl kelam sabit yağ kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *