Eye Skin Care

Öncelikle, 20’li yaşlarda veya daha gençseniz ve göz altlarınızda sizi rahatsız eden hafif bir kapatıcıyla kapatamaycağınız bir problem yoksa: Hayır, göz kremine yatırım yapmanıza gerek yok. 

Tabiki çok güzel kuvvetli göz kremleri var ama eğer göz altı morluklarınız genetikse, yani annenizde babanızda, amcanızda teyzenizde varsa, hiç bir krem mucizevi bir şekilde morluklarınızı silemez.

Eğer dönemsel koyuluklarınız oluşuyorsa bunun nedeni: uyku düzeni bozuklukları, stres, beslenme, sigara, alkol, iç organlarınızaki bozukluklar, antibiyotik kullanımı, göz çevresini güneşten korumama gibi sebeplerden oluşabilir.

Kırışıklık ve koyu halkalardan kurtulmak için;

 • retinol yani a vitamini
 • ferulic asit
 • c vitamini içeren kozmetik ürünleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Retinol cildi yeniler ve en güçlü anti aging içeriklerden biri olduğu kanıtlanmıştır. Ferulic asit ve c vitamini cildi serbest radikallerden koruyarak bu endişelerinizden kurtulmanıza yardımcı olurlar.

Milia minik beyaz sivilce gibi görünen ama sivilce olmayan küçük bezeciklerdir. Bunlar da genetik olabilir yani oluşumlarına meyilli bir cilde sahip olabilirsiniz. Araştırmalarım sonucunda en etkili yok etme yönetiminin profesyonel estetisyenler tarafından manuel bir sekilde alınması olduğunu gördüm. Buna imkanınız yoksa oluşmalarını önlemek veya evde kendiniz deneyebileceginiz çözümler:

 • cildi sabah aksam temizlemek
 • rutininize glikolik asit içeren bir ürün eklemek
 • mineral yağ içeren ürünlerden uzak durmak
 • siyah noktalar videomda bahsettiğim gibi düzenli bir kil maskesi uygulamak.

Göz çevresinizde sıklıkla şişkinlik yaşıyorsanız

 • uykunuzu iyi aldığınıza emin olun
 • göz kapağına fazla ürün kullanmayın, şişkinliğe neden olabilir.
 • çok parfümlü göz kremleri kullanmayın.
 • tuz ve kafeinden uzak duramaya çalışın bol su meyve sebze yeşillik tüketin.
 • kafein içeren ürünleri göz çevrenize uygulayın.

Ben göz kremi kullanmaya 16 yaşımda göz çevremde stresten kaynaklı bir egzama oluşması ile başladım, dermatoloğumun verdiği ilaçlar yanında göz çevrem kurudukça (günde 6-7 kez) uygulamamı istediği krem Avene’in Soothing Eye Contour Cream‘iydi. Gerçekten işe yaradı. Hassas göz çevresine sahip olan genç ciltlere kesinlikle öneririm. Hemde güneş ışığı geçirmeyen tüp ambalaja sahip!

Sonrasında deneyip beğendiğim ürünler aşağıdaki gibi:

Clinique All About Eyes (şişkinlik ve makyaj altı için çok iyi buldum)

Clinique All About Eyes Rich (çok kuru bir göz çevresine sahipseniz)

Estee Lauder Advanced Night Repair Eye Synchronized Complex II (jel kıvamında, bir çok faydalı bitki özüne sahip)

Bobbi Brown Hydrating Eye Cream (düşük oranda retinolüyle yeni başlayacaklar için ideal ve makyaj altında gerçekten mükemmel)

Ole Henriksen Fresh Start Eye Cream (biraz daha yüksek oranda retinol içerir, yoğun krem kıvamlı, harika nemlendiriyor. Tek eksisi ambalajı, karanlık bir yerde saklamak ve 6 ay içinde bitirmek gerekiyor)

Origins No Puffery Cooling Roll-On For Puffy Eyes (ağladığımda gözlerim davul gibi şişer, bundan daha iyi söndürebilen bir jel denemedim bugüne kadar)

The Organic Pharmacy Eye & Lip Cream (şuanda bunu kullanıyorum, kremsi, fazla ağır değil, organik)

———————————————————————–

First of all if you’re in your 20’s (or younger) and there isn’t a problem under yours eyes you can’t cover with a light concealer: No, you don’t need to invest in an eye cream.

Sure, there are amazing eye creams out there but if your dark circles are genetic, meaning your mom, dad, uncle or aunt also has them, no eye cream can miraculously erase your dark circles. 

If you get the occasional dark circles it might be because of: lack of sleep, stress, malnutrition, smoking, alcohol, internal organ disfunction, use of antibiotics, failing to protect your eyes from the sun.

To treat wrinkles and dark circles you can incorporate products to your routine that contain,

 • retinol so vitamin a
 • ferulic acid
 • vitamin c

Retinol renews the skin and is one of the most potent anti aging ingredients whereas ferulic and vitamin c help by protecting the skin from free radicals.

Milia is tiny little skin coloured spots that aren’t spots. These can be genetic so you might genetically be predisposed to them. My research showed that the safest way to get rid of them is to have them manually removed by a professional/aesthetician. If you don’t have the means to see someone, here’s what you can try at home:

 • wash your face morning and evening
 • add a product that contains glycolic acid to your routine
 • avoid products that contain mineral oil
 • apply a charcoal mask consistently (mentioned in my blackheads video)

If you have puffiness around the eye

 • make sure you’re getting enough sleep
 • don’t apply too much eye cream on the eyelid as it can cause puffiness
 • don’t use products that contain high levels of perfume
 • try to avoid salt and caffeine intake, drink lots of water, eat lots of fruits and vegetables
 • apply products that contain caffeine around the eye

I started using eye cream when I was 16 due to an eczema around my eyes caused by stress. In addition to the prescription my dermatologist gave me, he also advised me to apply this eye cream 6-7 times a day which was Avene’s Soothing Eye Contour Cream. It really worked. I highly recommend it to the younger ones that have sensitive eye areas.  It also has great packaging!

Other products I tried later on and liked are as below: 

Clinique All About Eyes (great for puffiness and under the makeup)

Clinique All About Eyes Rich (if you have very dry skin)

Estee Lauder Advanced Night Repair Eye Synchronized Complex II (gel consistency, has a lot of beneficial plant extracts)

Bobbi Brown Hydrating Eye Cream (has mild retinol concentration which is great for beginners and it’s perfect for under makeup)

Ole Henriksen Fresh Start Eye Cream (has a slightly higher amount of retinol, rich consistency, great moisturizer. Only con is the packaging ,needs to be stored in a dark place and be used up in 6 months.)

Origins No Puffery Cooling Roll-On For Puffy Eyes (my eye puff up like balloons everytime I cry, I have never tried anything better than this to get them back to normal)

The Organic Pharmacy Eye & Lip Cream (I’m currently using this one, creamy but not too thick, organic)

3 Comments Add yours

 1. esra says:

  lütfen nemlendiricilerle ilgili bir video paylaşır mısınız
  ayrıntılı olursa sevinirim

 2. esra says:

  lütfen nemlendiricilerle ilgili bir video paylaşır mısınız
  ayrıntılı olursa sevinirim
  nemlendirici alırken nelere dikkat edilmeli yararlı zararlı bunlarıda söyler misiniz

  1. ecetargit says:

   Genel olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu videoda anlattım nemlendirici içinde geçerli tüm dediklerim https://youtu.be/rnhlaGjbrXA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *